
Jak dbać o zegarek mechaniczny - kompletny przewodnik
Każdy zegarek mechaniczny to coś więcej niż tylko czasomierz - to precyzyjny instrument, dzieło inżynierii, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby zapewnić długowieczność i dokładność. Postępuj zgodnie z tymi podstawowymi wskazówkami dotyczącymi konserwacji, aby utrzymać zegarek w jak najlepszym stanie i zapewnić jego precyzję na lata.
Najważniejsza kwestia, czyli woda!
Przede wszystkim bądź świadom tego, jaką wodoszczelność oferuje Twój zegarek. Podstawa to nie przekraczać wartości podawanych przez producenta. Istotne jest tutaj również zrozumienie tego, że wartości podawane przez producentów dotyczą ciśnienia statycznego. W skrócie oznacza to, że zegarek z wodoszczelnością WR50 (50M) wytrzyma ciśnienie wody, które panuje na głębokości 50 m, ale nie możemy z nim zanurkować na tę głębokość, ponieważ przy każdym ruchu ręki wytwarzamy dodatkowe ciśnienie wody działające na zegarek. Z naszej perspektywy nie polecamy jakiejkolwiek formy pływania z zegarkiem, który ma wodoszczelność mniejszą niż WR100.
Przed wejściem do wody warto też odpowiednio docisnąć koronkę lub sprawdzić czy jest prawidłowo zakręcona. Jeśli będziesz miał kontakt ze słoną lub chlorowaną wodą, pamiętaj o przepłukaniu zegarka słodką wodą, aby uniknąć korozji.

Pola magnetyczne
Zegarki mechaniczne mają jedną wspólną słabość - pola magnetyczne. Mogą one drastycznie wpłynąć na pracę zegarka. Jeśli Twój zegarek nagle zaczął źle odmierzać czas, prawdopodobnie jest to spowodowane właśnie jego namagnesowaniem. Bez obaw, nie jest to trwałe uszkodzenie i zegarmistrz może go rozmagnesować w kilka chwil. Warto jednak mieć to na uwadze i unikać kontaktu zegarka rzeczami takie jak głośniki, magnesy czy inne urządzenia generujące pola magnetyczne.
Interwały serwisowe
Zegarek tak samo jak każde inne urządzenie potrzebuje czasem przeglądu. Aby zapewnić dokładność i wodoszczelność, rekomendujemy oddanie zegarka do profesjonalnego serwisu mniej więcej co pięć lat. Jeśli Twój zegarek wymaga już serwisu daj nam znać, odbierzemy go i wycenimy zakres prac.
Czyszczenie zegarka
Dbanie o nasz zegarek to coś więcej niż tylko jego nakręcanie i ustawianie czasu. To również dbałość o jego czystość. Do tego celu polecamy używanie miękkiej szczoteczki z odrobiną ciepłej wody i mydła. Ważne, aby nie używać żadnych agresywnych chemikaliów, które mogłyby wpływać na powłoki zegarka lub trwałość uszczelek. Do wycierania zegarka z odcisków na sucho polecamy używanie miękkich ściereczek z mikrofibry bądź jednorazowych chusteczek celulozowych. Trzeba przy tym pamiętać, aby dbać też o czystość ściereczek, ponieważ jeśli tkwią w nich zabrudzenia mogą one rysować polerowane powierzchnie w zegarku.
Skórzane paski i bransolety
Tak jak w przypadku kopert bransolety również polecamy czyścić przy pomocy miękkiej szczoteczki z wodą i mydłem. Jeśli mowa o paskach, to niestety jest to element podlegający wymianie raz na jakiś czas. Paski mocno pokazują oznaki zużycia, ale dają też największe możliwości personalizacji. Dlatego nie bójmy się ich wymieniać, na rynku dostępnych jest wiele opcji, a jeśli nie znajdziesz nic dla siebie zawsze można uszyć pasek na zamówienie. Daj nam znać jakiego paska potrzebujesz, a my pomożemy Ci z zamówieniem.
Rotomaty i utrzymywanie pracy mechanizmu
To jedna z najczęściej dyskutowanych kwestii na forach i grupach o tematyce zegarmistrzowskiej. W skrócie istnieją dwa obozy - jeden mówi, że olej w mechanizmie, który nie pracuje zasycha oraz drugi, który mówi że mechanizm pracujący cały czas zużywa komponenty w nienaturalnym tempie. Naszym zdaniem prawda leży pośrodku i należy dbać o to, żeby mechanizm przynajmniej raz w tygodniu pracował, ale nie ma konieczności, żeby pracował 24/7 przez cały rok. Musimy jednak przyznać, że rotomaty wyglądają naprawdę ekskluzywnie i na pewno są jedną z najlepszych form prezentacji naszej kolekcji.
Polerowanie zegarków
Bardzo często otrzymujemy pytania odnośnie polerowania zegarków - czy warto to robić i jak często można to powtarzać. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że każde polerowanie wiąże się z usunięciem cienkiej warstwy metalu z zegarka. Jest to bardzo delikatna operacja, podczas której niesamowicie łatwo zniszczyć oryginalne linie zegarka. Dlatego odradzamy polerowania zegarków zbyt często.
W swojej ofercie mamy taką usługę i traktujemy ją bardzo poważnie. Polerowanie nie jest szybkim procesem, ponieważ aby zrobić to zgodnie ze sztuką należy rozebrać zegarek na części pierwsze. Robiąc to na szybko można niestety mocno sobie zaszkodzić, ponieważ w zbyt mocno spolerowanych zegarkach trzeba uzupełnić braki metalu, co wiąże się ze skomplikowanym i drogim procesem napawania.
Dokładność mechanizmu
Mechaniczne zegarki zazwyczaj charakteryzują się mniejszą precyzją niż ich kwarcowe odpowiedniki, co wynika z braku stałego źródła zasilania. Warto pamiętać, że każdy zegarek – niezależnie od mechanizmu – z czasem zyskuje lub traci sekundy, ponieważ żaden czasomierz nie jest absolutnie perfekcyjny.
Większość modeli w naszej ofercie to certyfikowane chronometry, co oznacza, że przeszły rygorystyczne testy przeprowadzone przez niezależne instytucje, potwierdzające ich ponadprzeciętną dokładność. Informacja o tym certyfikacie często znajduje się na tarczy zegarka. Standardowe chronometry muszą mieścić się w tolerancji -4/+6 sekund na dobę, ale niektóre marki, jak Rolex czy Omega, stosują jeszcze bardziej wymagające testy. Nowoczesne zegarki Rolex noszą oznaczenie "Superlative Chronometer Officially Certified", co świadczy o precyzji na poziomie -2/+2 sekund na dobę.
Jeśli zauważysz, że Twój zegarek mechaniczny nie działa tak dokładnie jak wcześniej, może to być sygnał, że wymaga serwisu. Więcej informacji o dostępnych usługach znajdziesz tutaj.